Inge van den Houte
Adviseur openbare orde en veiligheid
๐๐ผ๐ฒ ๐ต๐ผ๐๐ฑ ๐ท๐ถ๐ท ๐ญ๐ฒ๐ฒ๐น๐ฎ๐ป๐ฑ ๐๐ฒ๐ถ๐น๐ถ๐ด, ๐ท๐๐ถ๐๐ ๐ฎ๐น๐ ๐ต๐ฒ๐ ๐ด๐ฎ๐ฎ๐ ๐ผ๐บ ๐ป๐ฎ๐๐๐๐ฟ๐ฏ๐ฟ๐ฎ๐ป๐ฑ๐ฒ๐ป?
Bij natuurbrand draait het voor ons vooral om goede voorbereiding. Samen met de Veiligheidsregio maken we een plan waarin we de risicoโs in kaart brengen en passende maatregelen bedenken.
We doen dit met het project ๐๐ข๐ต๐ถ๐ถ๐ณ๐ฃ๐ณ๐ข๐ฏ๐ฅ, dat uit meerdere stappen bestaat. In stap 1 bekeken we met storytelling wat er kan gebeuren bij een natuurbrand in de Kop van Schouwen. We hebben het gebied in zones verdeeld, zodat we beter zien waar het risico het grootst is. In stap 2 maakten we een impactanalyse: wat zijn de gevolgen en wat kunnen we doen om die te beperken? In stap 3 werkten we maatregelen uit om de risicoโs te verkleinen. We zijn nu bezig met de voorbereiding van schouwen in het gebied, samen met de provincie, brandweer en natuurbeheerders. Daarbij kijken we ook wat er nodig is om die maatregelen uit te voeren, want daar komt natuurlijk ook budget bij kijken.
Ook opvang en nazorg zijn belangrijk. Zo zijn we voorbereid op wat er kan gebeuren รฉn op de hulp die daarna nodig is.
๐ช๐ฎ๐ ๐๐ถ๐ท๐ป ๐ฑ๐ฒ ๐ด๐ฟ๐ผ๐ผ๐๐๐๐ฒ ๐ฟ๐ถ๐๐ถ๐ฐ๐ผโ๐ ๐๐ผ๐ผ๐ฟ ๐ป๐ฎ๐๐๐๐ฟ๐ฏ๐ฟ๐ฎ๐ป๐ฑ ๐ผ๐ฝ ๐ฆ๐ฐ๐ต๐ผ๐๐๐ฒ๐ป-๐๐๐ถ๐๐ฒ๐น๐ฎ๐ป๐ฑ ๐๐ฎ๐ฎ๐ฟ ๐ถ๐ป๐๐ผ๐ป๐ฒ๐ฟ๐ ๐๐ถ๐ฐ๐ต ๐บ๐ถ๐๐๐ฐ๐ต๐ถ๐ฒ๐ป ๐ป๐ถ๐ฒ๐ ๐ฏ๐ฒ๐๐๐๐ ๐๐ฎ๐ป ๐๐ถ๐ท๐ป?
Schouwen-Duiveland is een echt recreatie-eiland. We hebben zoโn 35.000 inwoners, maar in het toeristenseizoen verdrievoudigt dat aantal. Vooral in de Kop van Schouwen, een natuurgebied van ruim 2200 hectare, is het dan erg druk. In dat gebied heb je veel verschillende soorten begroeiing en op sommige plekken is het echt dicht bebost. Er liggen ook veel campings en er zijn volop wandelpaden. Dat betekent dat er veel mensen in dat natuurgebied zijn. En juist die combinatie van natuur, droogte en recreatie maakt het risico op natuurbrand daar extra groot.
๐ช๐ฎ๐ฎ๐ฟ๐ผ๐บ ๐ฏ๐ฒ๐ป ๐ท๐ฒ ๐ฑ๐ถ๐ ๐๐ฒ๐ฟ๐ธ ๐ด๐ฎ๐ฎ๐ป ๐ฑ๐ผ๐ฒ๐ป?
Als AOVโer houden wij ons met verschillende veiligheidsvraagstukken bezig. Denk aan bijvoorbeeld extreme woonoverlast, recreatie- en horecaproblematiek, tijdelijke huisverboden, zorg en veiligheid, jeugdoverlast, ondermijning en cyberveiligheid. Natuurbrand is daarin ook een onderdeel, eentje met een hele grote impact op het eiland. Wat ik mooi vind aan dit werk is dat je echt een maatschappelijke bijdrage levert. Je zorgt voor de veiligheid van zowel bewoners als toeristen op Schouwen-Duiveland. Dat motiveert mij enorm.
Ik vind het ook leuk om samen te werken met allerlei partners, zoals politie, defensie, de brandweer, de provincie, natuurbeheerders maar ook bijvoorbeeld ondernemers. Ik hou van het regie voeren, strategisch en tactisch nadenken, en scenarioโs uitwerken. Juist bij een onderwerp als natuurbrand komt dat allemaal samen. Daarom is dit een van de dossiers waar ik me met veel betrokkenheid voor inzet.
๐ ๐ถ๐ท๐ป ๐ด๐ผ๐๐ฑ๐ฒ๐ป ๐๐ฒ๐ถ๐น๐ถ๐ด๐ต๐ฒ๐ถ๐ฑ๐๐๐ถ๐ฝ?
Sta even stil bij je eigen gedrag in de natuur. Want wist je dat zoโn 70% van alle natuurbranden per ongeluk door mensen wordt veroorzaakt? Vaak is het geen opzet โ een sigaret die niet helemaal uit is, een klein kampvuurtje, of een barbecue die nรฉt iets te dicht bij de bosrand staat.
We kunnen als overheid van alles bedenken en organiseren, maar uiteindelijk ligt een groot deel van de verantwoordelijkheid bij ons allemaal. Eรฉn onbedoelde fout kan grote gevolgen hebben.
Wees je dus bewust van je gedrag in de natuur. Kijk goed om je heen, en denk even na voordat je iets doet.